26 квітня – День пам’яті Чорнобильської трагедії

26 квітня 1986 року сталася найбільша техногенна аварія в історії людства – вибухнув четвертий реактор Чорнобильської АЕС.

Лише наступного дня, після того як у Швеції за рівнем радіації визначили, що в Україні мала місце аварія, уряд СРСР повідомив про Чорнобильську трагедію. Від вибуху і при гасінні пожежі, що тривала близько 10 днів, загинув 31 чоловік і більше 200 було госпіталізовано. За неофіційною статистикою в Україні померло не менше 15 тисяч людей, які були уражені в результаті аварії на Чорнобильській АЕС.

Жахлива аварія призвела до радіоактивного опромінення величезної кількості людей, до забруднення води й навколишнього середовища. На території України утворилася так звана 30-кілометрова “зона відчуження”, з якої терміново було переселено людей для врятування їхнього життя.

В “зону відчуження” прибували фахівці, які направлялися для проведення робіт на аварійному блоці і навколо нього, а також військові частини. Пізніше цих людей стали називати “ліквідаторами”. Вони працювали в небезпечній зоні позмінно: ті, хто набрав максимально допустиму дозу радіації, виїжджали, а на їх місце приїжджали інші – їх було приблизно 240 тисяч чоловік. Загальна кількість ліквідаторів за всі роки – приблизно 600 тисяч чоловік.

 24 квітня біля пам’ятного знаку «Героям «Чорнобиля» Деражнянщини» відбувся захід приурочений до дня пам’яті Чорнобильської трагедії. Вшанувати пам’ять прийшли голова ради Віталій Сідлецький, голова райдержадміністрації Олександр Щербань, заступник голови Людмила Давидович, представники командного складу пожежної частини.

Присутні вшанували хвилиною мовчання ліквідаторів Чорнобильської катастрофи, які відійшли у вічність, поклали квіти до пам’ятного знаку та запалили лампадки.